GM Maven coronavirüs ile son darbeyi yedi

2019’da yaşadığı zor günler nedeniyle pek çok şehirdeki operasyonlarını sonlandıran GM, kalan son birkaç şehirdeki operasyonlarını da bugün durdurma kararı aldı.

Coronavirüs nedeniyle müşteri sayısı çok azalan şirket, bu krizden çıkamayacağını kabullendi ve iflas ettiğini açıkladı.

GM yöneticileri, Maven deneyiminden çok önemli dersler aldıklarını ve çok değerli bilgiler edindiklerini de vurguluyorlar. GM virüs kriz sona erdikten sonra başka bir araç kiralama/payaşım servisi hayata geçirir mi, bilinmiyor ancak yakın gelecekte otomobil satın alma alışkanlığının son ermesi bekleniyor.

Dolayısıyla otomobil üreticilerinin eninde sonunda araç paylaşım/kiralama modeli ile gelir elde etmek zorunda kalacakları tahmin ediliyor.

Şimdi diğer otomobil üreticilerinin kendi paylaşım servisleri hakkındaki kararları da merak ediliyor. Araç paylaşım/kiralama servislerinin en güçlüsü olan Uber bile zor zamanlar geçirirken, otomobil üreticilerinin start-up kıvamındaki paylaşım servislerinin bu krizi atlatıp atlatamayacağı bilinmiyor.

Benzer şekilde, e-scooter servisleri ve diğer tüm ulaştırma şirketleri de dünya çapında yaygınlaşan #evdekal kampanyaları nedeniyle zor zamanlar yaşıyorlar. Şehir sakinleri alışveriş veya farklı ihtiyaçlar için şehir içinde yolculuk etse de hava yolları çalışmadığı için duran turizm sektörü, bu şirketlerin en büyük müşterileri olan turistlerin sayısını çok azalttı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın